کامیابی تنها در این است که بتوانی زندگی را به شیوه خودسپری کنی.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶
خانه » گردشگری » سواحل بسیار دیدنی و گردشگری کشور کوبا + عکس

سواحل بسیار دیدنی و گردشگری کشور کوبا + عکس

سواحل بسیار دیدنی و گردشگری کشور کوبا + عکس

سواحل بسیار دیدنی و گردشگری کشور کوبا + عکس

سواحل بسیار دیدنی و گردشگری کشور کوبا + عکس

 

 آشنایی با 11 ساحل دیدنی و گردشگری در کشور کوبا (+تصاویر)

 

۱٫ پلایا لس فلامنکو (Playa Los Flamencos):

با وجود ۲۲ کیلومتر ساحل شنی سفید و کرمی و آب‌های نیلگون ، Cayo Coco بی هیچ تلاشی می‌تواند گردشگران زیادی را به سواحل خود جلب کند . بهترین سواحل ، خوشه‌هایی در سواحل شمالی هستند که توسط هتل‌های زیبا وهمه کاره احاطه شده اند . این هتل‌ها به تدریج در سایر سواحل شمالی نیز در حال گسترش اند . سه ساحل بزرگ کایوکاکو مکانی برای فعالیت‌های مختلف بوده و دارای هتل‌های زیبایی است . برای اینکه بتوانید از سواحل آرام لذت ببرید حتما ساحل اصلی را ترک کنید و سری به پلایا لس فلامنکو بزنید . این ساحل دارای ۳ کیلومتر از شن‌های زیبا وریز بوده و آب‌های آن بسیار صاف و زلال است . ستاره‌های دریایی شناور نیز در قسمت‌های کم عمق آب به خوبی دیده می‌شوند. همچنین غواصی خوبی در این ساحل وجود دارد . 

 

 آشنایی با 11 ساحل دیدنی و گردشگری در کشور کوبا (+تصاویر)

 

۲٫پلایا پیلار (Playa Pilar):
این ساحل نسبت به همسایه‌ی پر سرو صدایش یعنی سواحل کایو کاکو، بسیار آرام و ساکت است . جزیره‌‌ی کوچک Cayo Guillermo دارای ۴ کیلومتر ساحل دست نخورده و خالی از سکنه است . با چنین شن‌ها و ماسه‌های دست نخورده ای ، می‌توان کمی تنهایی را حس کرد . اما یکی از سواحلی که نمی‌توانید از آن دل بکنید ساحلی به نام پلایا پیلار است . با وجود سواحل تمیز، سطحی و روشن و زلال ،این ساحل بدون شک یکی از انتخاب‌های مهم در گیلرمو است .

 

   آشنایی با 11 ساحل دیدنی و گردشگری در کشور کوبا (+تصاویر)

 

۳٫پلایا پرلا بلانکا :
جزایر شمالی (شبکه ای از جزایر کوچک) ،توسط آب های فیروزه‌ای زیبایی احاطه شده و یکی از استراحت‌گا‌ه‌های توریستی جدید کوبا را تشکیل داده است . این جزایر توسط یک گذرگاه ۴۸ کیلومتری به سرزمین اصلی متصل شده و سفر به این منطقه را به یک سفر ماجراجویانه تبدیل کرده است . در بخش انتهایی این زنجیر ، جزیره‌ای به نام کایو سنتا ماریا (Cayo Santa María) قرار دارد که سواحل زیبای پلایا پرلا بلانکا نیز در آن واقع شده است . این ساحل یکی از پر زرق و برق ترین سواحل در ناحیه است . احساس دست نخورده‌ای در این ساحل نهفته است و سفر به آن می‌تواند ارزشش را داشته باشد . شن‌های موجود در این ساحل بسیار ریز و زیبا هستند . 

 

 آشنایی با 11 ساحل دیدنی و گردشگری در کشور کوبا (+تصاویر)

 

۴٫وارادرو (Varadero):
وارادرو بدون شک یکی از اقامت گاه‌های عالی برای تعطیلات در کوباست .این مکان دارای هتل‌ها، رستوران‌ها وسایر موارد مورد نیاز برای توریست‌ها و گردشگران نیز هست . تورها معمولا به یک دلیل به این ناحیه سفر می‌کنند و آن هم وجود سواحل زیباست . سواحل موجود در آن یکی از طولانی ترین و بهترین سواحل در کارائیب است . این مکان ممکن است بسیار محبوب باشد و افراد زیادی را به خود جلب کند اما به لطف وسعت و فضای کافی همه‌ی افراد می‌توانند روز بدون استرسی را در آن تجربه کنند .وارادرو تصویری کلاسیک از کارئیب را ارئه می‌دهد . شن‌های زیبا ، مسیر فوق العاده در بین درختان نخل و آب های درخشان از جمله زیبایی‌های این ناحیه است.

بیشتر بخوانید  عوامل روحی روانی و جسمی مرتبط با ارضاء شدن زنان

 

 آشنایی با 11 ساحل دیدنی و گردشگری در کشور کوبا (+تصاویر)

 

۵٫پلایا لس پینس (Playa Los Pinos):
کایو سبینال (Cayo Sabinal) بسیار زیبا و هنوز دست نخورده و بکر است . این ناحیه‌ی زیبا، بهشتی وهم آور است که می تواند چشم هر بیننده‌ای را نوازش کند.به خاطر انزوای جغرافیایی‌اش این ناحیه بکر و دست نخورده باقی مانده است و برای رسیدن به این منطقه باید یک پیست خاکی ۷ کیلومتری پر از دست انداز را رانندگی کنید . به همین دلیل حمل و نقل عمومی در آن وجود ندارد و کمتر راننده ای زحمت سفر به آن را به جان می‌خرد . تعدادی ساحل در قسمت شمالی از راه مرجانی ۳۰ کیلومتری در انتظار شماست که طولانی ترین آن پلایا لس پینس است . این ساحل یک ساحل سفید خیره کننده می‌باشد که آرامش و سکوت خاصی دارد . وجود شن‌ها و ماسه‌های زیبا، آب‌های درخشان و زلال و اسب و گوزن‌های وحشی ظاهر و احساس جادویی به این ساحل می‌بخشد .

 

 آشنایی با 11 ساحل دیدنی و گردشگری در کشور کوبا (+تصاویر)

 

۶٫پلایا انکون (Playa Ancón):
پلایا انکون معمولا به عنوان بهترین ساحل در جنوب کوبا شناخته شده است و بازدید از آن بسیار اسان است زیرا این ساحل یکی از طولانی ترین سواحل در ناحیه بوده و دارای شن‌های زیبایی است که دور آب‌های آرام قرار گرفته است.این سواحل ممکن است در نقشه‌ی توریستی قرار گیرد اما توانسته است احساس طبیعی خود را با وجود درختان و درختچه‌ های پایین خط ساحلی حفظ کند . این ساحل بهترین مکان برای غواصی در صخره‌های اطراف خط ساحلی است.

 

 آشنایی با 11 ساحل دیدنی و گردشگری در کشور کوبا (+تصاویر)

 

۷٫Playa Turquesa:
نام این ساحل را می‌توان به صورت سواحل فیروزه‌ای ترجمه کرد . این ساحل بدون شک یکی از زیباترین سواحل در این ناحیه است . ساحل Playa Turquesa با شن‌های طلایی پر شده و در مرز شرقی خود با جنگل‌های مانگرو هم مرز است . خلیج کوچک کم عمق دارای یک صخره‌ی مرجانی کوچک است در حالیکه یک نوار از جنگل‌های انبوه بین هتل Riu Turquesa و ساحل باعث می‌شود احساس کاملا کشف نشده‌ای ایجاد گردد .

بیشتر بخوانید  بهنوش بختیاری در کنار کارتون خواب ها + عکس

 

 آشنایی با 11 ساحل دیدنی و گردشگری در کشور کوبا (+تصاویر)

 

۸٫پلایا اسمرلدا (Playa Esmeralda):
این ساحل دارای آب‌های روشن آبی ،ماسه‌های پودری خالدار و دو هتل مجلل است که توسط بوته‌های کاشته شده و درختچه‌ها از دید پنهان می‌شود . اگر به دنبال هتل‌های مجلل و لوکسی می‌گردید که نفوذ فرهنگ محلی در آن کمتر باشد ، این مکان مناسب شما خواهد بود.

 

 آشنایی با 11 ساحل دیدنی و گردشگری در کشور کوبا (+تصاویر)

 

۹٫Playa Guardalavaca:
اقامت در Guardalavaca بسیار محبوب است زیرا سواحل زیبایی در اطراف صخره‌های مرجانی قرار گرفته است که توسط مزارع نیشکر احاطه شده است . یکی از بهترین سواحل در این ناحیه ساحل Playa Guardalava است . این ساحل دارای ۱۵۰۰ متر از شن‌ها و ماسه‌های سفید و زیباست که می‌تواند توریست‌های بسیار را به خود جلب کند . قدم زدن در امتداد مرکز ساحل ، می‌تواند مسیری خوب و عالی از نوارهای درختان نخل و درخت تمبر هندی فراهم کند.

 

 آشنایی با 11 ساحل دیدنی و گردشگری در کشور کوبا (+تصاویر)

 

۱۰٫پلایا فرانسیس (Playa Francés) :
سواحل زیبای پلایا فرانسیس ۳ کیلومتر امتداد یافته و توسط یک پرتگاه شنی به دو منحنی گسترده از سواحل نقره‌ای و نرم تقسیم می‌شود . در یک طرف درختان نخل قرار گرفته و در طرف دیگر دریای شیشه‌ای کارائیب قرار گرفته است . آرامش خاصی که در این ناحیه وجود دارد ، این ساحل را به یک ساحل استثنایی تبدیل کرده است . البته این ساحل زیبا برخی از اوقات توسط بازدید کنندگان آلوده می‌شود . صخره‌های نزدیک آن نیز به اندازه‌ی خود ساحل جذاب و جالب است . ساحل در جزیره ای قرار دارد که از لحاظ جغرافیایی حفاظت شده است و برای غواصی نیز مکانی عالی است .

 

 آشنایی با 11 ساحل دیدنی و گردشگری در کشور کوبا (+تصاویر)

 

۱۱٫پلایا سیرنا (Playa Sirena):
جزائر کوچک کایو لارگو، با نوار های باریک از زمین در کنار ماسه‌های رنگ پریده ، توسط دریای ۱۰۰۰ کیلومتری از Isla de la Juventud جدا شده است . این ناحیه به خاطر نبود جمعیت دائمی مکانی مناسب برای گذراندن تعطیلات محسوب می‌شود . البته این مکان برای انجام ورزش‌های مختلف آبی نیز بسیار عالی است . سواحل پلایا سیرنا که توسط صخره‌های مرجانی از بادها و امواج سخت و ناملایم حفظ شده و دارای ۲ کیلومتر شن‌و ماسه‌ی سفید رنگ است ،دارای شهرت و زیبایی خاصی است .

سواحل بسیار دیدنی و گردشگری کشور کوبا + عکس
5.00/55
امتیاز 5.00 ( 2 رای )
اشتراک گذاری مطلب

تاکنون 173 نظر ثبت شده است.

 1. Another funny trick is to get a REALLY small paper bag (like one used to put a bottle of vodka in) and put it on the floor. Watch the hilarity as oversized tabby tries like hell to push theleemvss into the bag.

 2. Og jeg kan jo ikke gjøre noe annet enn å føle meg veldig hjemme selv i den sofakroken. Sitter jo i den hver eneste dag, hihi;) Der kommer dere til å kooose dere masse, det kan jeg love!Og så måtte jeg bare smile når jeg så bildet, "samme tanke, samme handling", forteller på lørdag;)Bare to dager til vi sees, Heidi, gleder meg sååå:)KLEM

 3. I didn’t know where to find this info then kaboom it was here.

 4. I think the magic of reading such books lies in the age at which we read it. At that age, the journey laid down by the book is nothing less than captivating! Destination Infinity

 5. tu la, dulu sibuk dengan kotak hitam lah..kotak kuning lah..kotak kelabu taik anjing lah…habuk pun tarak. supplier jugak yg kaya..padahal bukan susah sangat- HACK ENJIN BUS-SEMUA BUS EXPRESS PENUMPANG CUMA BOLEH LAJU MAKSIMUM 80KM/SEJAM SAHAJA..DRIVER TU HENJUTLAH DENGAN KASUT DR.MARTIN TAPAK 8 INCI PUN…BUS BOLEH PEGI 80 JE…INSYAALLAH KURANG RISIKO AKIBAT KELAJUAN MELAMPAU…-ustaz azhar jr.

 6. An captivating word will be couturier observe. I guess that you ought to create much with this theme, it most likely are not a bias refer yet mostly group aren’t sufficiency in order to verbalize on much topics. To the next. Cheers similar to your Khmer Karaoke Superstars » Somnangblogs.

 7. Simona, bine ai venit pe beautynews! Si mie imi place Royan, chiar am fost data de cateva ori cu el. Pot sa te intreb cum ai ajuns pe beautynews daca iti mai amintesti?Sarbatori fericite!

 8. è verissimo …………ora si parla solo di harry e taylor………NN ESISTE SOLO HARRY:I 1D SN FORMATI DA ALTRE 4 PERSONE:ZAYN ,LOUIS,LIAM E NIALL……..NN CAPISCO XKè SI PARLI SOLO E SOLAMENTE DI HARRY

 9. Lahdessa Rautatienkadulla ravintola Rata. Aivan ihanat, kevyet, puhtaat ja maukkaat ruoat, hyvä palvelu ja miellyttävä ympäristö. Myös porkkanamafia iskee sinne, joten tämäkin kertoo paikan laadusta laatutietoisten ja ekotietoisten ihmisten silmissä:)

 10. Spoken like a true conservative politician. A republican after my heart. I wish more Nigerian politician would talk like this and leave the corruption boogeyman alone. I end with the words of my great hero Milton Friedman “A society that puts equality before freedom will get neither. A society that puts freedom before equality will get a high degree of both.”

 11. Howdy! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this problem. If you have any recommendations, please share. Cheers!

 12. what a great summary and it looks like you had an amazing time – one you’ll be telling your great grandkids about…can you believe that?!? amazing.i wish i were there – but i was glued to my television all day and did not miss one second.happy inauguration day!

 13. Esta noche se vive con mucha tristeza aquí. En casa nos sentimos raros, no quiero poner la tele y mi hija me cuenta que cuando recogió a su hermano de la escuela, salió flechado y le dijo que lo llevara a casa rápido. No sé qué información le habrán dado, hoy duerme con su papá.

 14. This is pretty neat. I really like the instrumentation quite a bit. The piano/bell riff is really catchy. I also like the bass line that runs over the song. The part where the song picks up is neat too, and works pretty well. The rapping works for me, the singing less so, but i think you might know that. Altogether, good job!

 15. I DID enjoy the show! Morocco is one of the places on my bucket list and I'm VERY IMPRESSED that you've been there, although I hardly recognized you as a blond! It's cool to see the same pair of pants show up on two blogs and you are rocking this pair. I love all the turquoise touches in the look. Be very careful and nurse that ankle, tooth, and toe.

 16. Wow! I didn't know you could stretch shoes on your own – I guess I never looked into it. Thanks for the great info, I have some wide feet and this is really helpful!I really like the shoes you're wearing!

 17. This is way more helpful than anything else I’ve looked at.

 18. What are they smoking? The people who create this coverage map have got to be on something. It makes no sense at all. It’s a bummer that my Saints are almost never on here in Raleigh, but this coverage should at least make some sense!!!

 19. O Annelies als ik dit zo zie, zo zag ons huis er 2 jaar geleden ook uit, overal zat stof, maar toen het na 2 weken klaar was, konden we dubbel genietenSucces en even doorbijtenFijne dag liefs Joke

 20. Hi, Glad you like our hills, we live in the house that was built by the farmer who owned the hills, and from my kitchen and lounge I look up at 'Black Rock'.I am told that in the 'old days' men would come and shoot the goats up the 'rock' and the goats would drop to the ground, can't say I like that idea, but goats are a pest.Blessings and Merry Christmas from Paeroa – Phyllis

 21. Hallo Petra (oder Andrea)Avocadoaufstrichgeht ganz einfach und ratzfatz.Ich löse das Fleisch der Avocado aus der Schale, kern entfernen und das Fruchtfleisch mit einer Gabel zermatschen.Dann kommt ein klein wenig Knoblauch dazu, Salz und Pfeffer und fertig ist der Spaß.Manchmal gebe ich noch ein hartgekochtes Ei auch zermatscht dazu.Wünsch dir gutes gelingen und guten Appetit.[]

 22. lol…ai sou eu =(Faço tudo isso com minha namorada, cobro tudo isso ai, e estamos brigando muito com isso, mais amo ela de mais, isso tudo me fez refletir se fosse eu no lugar dela, e queria que alguém me desses uns conselhos já que não converso com outras pessoas sobre isso, acho que sou o único homem aqui…abraço.!

 23. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 24. Oui, il faut toujours se remettre en question et essayé de choses nouvelles. Pour moi, la faune au 300mm (eq. 600mm) c’ést nouveau. J’ai trouvé un nouveau dada PS : Le smiley qui pleur était un peu ironique :

 25. I’m not sure exactly why but this site is loading extremely slow for me. Is anyone else having this problem or is it a issue on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 26. What bugs me about Christmas is not the money, it’s the amount of time you have to spend searching for presents. Of course money is an important factor too. Luckily my stocks performed well during the last months so I got some reserves.

 27. quoto gooser e agata !! ti vogliamo nella loro assemblea (ovviamente a tue spese ). un solo appunto devo farti !!la foto non va bene, visto che che c’è birra !!, trovane un’altro con la bottiglia del whisky visto che per me Jb è mezzo whischetto !!

 28. Your post has moved the debate forward. Thanks for sharing!

 29. venha fazer show aqui em caraguatatuba de graça porque vcs fizeram show em quase o mundo intero de nunca aqui venha pela amor de deus venha logo todos os dia eu choro quando comesa a novela venha amo voces no fundo do meu coraçaõ tenho todas as musicas e fotos de vcs no celular  amooooooooooooooooo muito vcs gatossssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss

 30. Det är skitsnyggt och tror verkligen du skulle passa jättebra i det men det är så många som har blivit rödtoppar nu på sista tiden så på så vis är det lite tråkigt men kör hårt !!Toppen blogg med! Puss puss / Tilda

 31. I don’t know who you wrote this for but you helped a brother out.

 32. A actually great submit by you my friend. We have bookmarked this page and will appear back following several days to examine for any new posts that you simply make.

 33. Så bra å høre at det går greit:)Sikkert ikke vært noe særlig å hatt dette å slite med.Du har det jo så fint alle steder, både inne og ute:)Dammen din er jo bare så lekker:)Ha en finfin dag videreKlem sissel

 34. Sorry, to all but could you provide more granularity? If you talk about mobile, do you refer to phones only or tablets or notebooks or all of them? Notebooks are most important for Intel, of course, including Ultrabooks. But were is the real trouble here? Are there not enough notebook-chips?Secondly, I think performance-desktops are also likely to become an issue because Ivy Bridge shows no real improvement here while Piledriver/Vishera from AMD could come very close. The same should apply for Servers.

 35. Jays an amazing guitarist and hell of a nice guy. I took a year of lessons with him back in 85-86 and wished i could have continued with more. im considered to be pretty damn good on the guitar and i owe it to that guy! thanks Jay-Mike Shaw

 36. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is wonderful blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 37. Thanks JaySpot on my friend. Learn from proper marketers and build your knowledge and then share with those following on in your path.Good to hear from you.ThanksAnthony

 38. It’s a pleasure to find someone who can identify the issues so clearly

 39. We refuse to have Paul C in the PPC department. He clearly has his own web design department. Can’t believe he’s dragging down our (otherwise amazing) average time!

 40. Kenellä oli se kierrätyspuku joka oli tehty vanhoista videonauhoista? Ihan kun juontaja olisi selittänyt myös jotain käytetyistä pyyhkeistä tehdystä puvusta, mutta multa meni se vähän ohi.

 41. Den er bare MEGA god, den serie. Kværnede den pÃ¥ en uge, og synes overhovedet ikke det er fair at næste sæson først kommer til sommer. 😀 Jeg elsker normalt “nemme” serier som Friends, SATC og New Girl (som du selv nævner), men den her fangede mig virkelig. Tror ogsÃ¥ det er fordi de behandler virkelige hændelser.

 42. Hersey çok guzel olmuş sade ve sık en onemlısı Esra çok guzel Allah nazarlardan korusun ınsallah d.gunu pastasını senimi yaptın?esranın elbısesınebbenzerlıkte ama başka renkte bır elbıseyı dün nextte gormuştum bır dahamı alısverıste alayım esraya çok akışımı elbıse bu arada kaç kısıydınız?

 43. Do youve got a spam concern on this website; I also am a blogger, and I was questioning your scenario; weve created some good strategies and were looking to trade options with other folks, be certain to fire me an e-mail if planning to pursue.

 44. What a pleasure to find someone who identifies the issues so clearly

 45. The only down side of loving a dog is its leaving,but the love they bring is worth the heartbeark,death is part of life, they give so much and never want anything in return but love.You and I have had more than our fair share of loss this last year but we will meet them all again……lucky us. love n hugs karen xx

 46. And now I’m even more happy about owning my own car. But then again, the only public transportation in our area are city buses with questionable clientele.

 47. I appreciate the layout of the site. The header image/ logo looks great. Bye the way, how did you manage to rig this “Discussion” input area so that the user’s email would not be published. Did you have to apply some special coding or was it available on WordPress like this? (You don’t have to reply to this on live chat if you don’t want to)

 48. Oui tu as raison. 91 of course. En 90, Edberg avait gagné le titre sur une superbe finale en 5 sets où il avait été breaké en début de 5ème set par Becker.

 49. I dag er det pepperkakebaking og pepperkakehuslaging som står på planen:)Så skal vi selvfølgelig se barnetv i dag da:)Så koselig:)Kos dere masse i kveld:)Klem Ea

 50. I just couldn’t leave your web site prior to suggesting that I actually loved the usual info a person supply to your visitors? Is going to be again steadily to inspect new posts

 51. I am like everyone else waiting impatiently for Zs newest foal. Am so glad thatwe are able to share this very special horse with all her friends and fans. I amalso very proud of all of those responsible for allowing her to mature before herracing career which allowed her to mature into this strong and beautiful animal.Big high five to all who care for her.

 52. No they don’t. There might have been centuries of conflict, but it’s no excuse for violence in our society.No. No they don’t. Did I not make that clear enough?But I guess Anglos aren’t allowed to be angry about their perceived losses.No more than non-Anglo Australians are allowed to be angry about ACTUAL past losses.Acutually, you can be EXACTLY as angry as you want!!! Just don’t go around abusing people who have done you no harm.

 53. Today Is The One Year Anniversary Of The Release Of Obama’s Forged Long-Form Birth Certificate… (Part 9 of an exclusive Western Journalism investigative report) Today…

 54. Chào Hoàng. Theo quy chế tuyển sinh của FPT Polytechnic năm 2013, thì trường hợp của em đủ điều kiện để được xét tuyển vào trường. Em dùng Bằng tốt nghiệp TCCN và Bảng điểm có xác nhận từ trường TCCN đó để thay cho Học bạ THPT và Bằng tốt nghiệp THPT.Em tìm hiểu thêm quy chế tuyển sinh tại đây:

 55. / Aw, this was a very nice post. In concept I want to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… however what can I say… I procrastinate alot and in no way appear to get something done.

 56. Rachelle,Every donation helps. I thank you so much for giving what you could and sharing this page. Regina & Dan will be touched by the amount of well wishes, giving and overall support that has been shown.Thank you again.

 57. My goodness Dani !! What a timely revelation ! I was desperately in need of this message. I have no doubt in my mind that God personally delivered this message to me through you. You are the uncommon messenger I am destined to learn from. I have taken down notes and this message is right now at the top of my “to do” list. No more wimpy prayers for me, just bold, faith filled prayers from now on. Thank You God, Thank you Dani !

 58. Carly, I’ve come to the conclusion that most people don’t realize either extreme–yelling or mumbling. I just attended a community theatre performance last weekend in Houston during which one of the lead characters yelled most of his lines. As an amateur performer, he’d been told by the director to “speak up” and that’s how he interpreted the direction.

 59. Estoy totalmente de acuerdo con el de las 18:38Salvo en su eslogan, me parece un tanto posesivo, suena a pelotilleo Pepero.Sabeis que hay mas de 400 imputados por la Audiencia Nacionaly que solo ocho estan en prision y comono podria ser de otra maneracasualmente ninguno es politico.

 60. Having sex talk maybe a great deal more!! NSA having sex Or black men webcam sex communicate mild to perverted!! If your married that has to be great!! interacial sex

 61. Super hat Funktioniert vorher 200 jetzt 60-80 immer mal zwischendurch auf 180 aber sonst durchgehend in dem bereich ^^. richtig laessig so zu zoggen. Held gesucht held gefunden dude 😀

 62. Thank you a bunch for sharing this with all of us you really realize what you’re talking about! Bookmarked. Please also visit my web site =). We can have a link exchange contract between us

 63. February 1, 2012 at 5:51 pmThe thrill of serving is when someone says “yes”. As Ministerial Facilitator I want to share the good feelings one gets when we Be and Make Disciples. The first time I assisted at serving Holy Communion was such a moving experience and I want everyone to feel as blessed as I do. Reply

 64. Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you Nonetheless I’m experiencing concern with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting equivalent rss drawback? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 65. Dr J “It encourages yelling and shouting at the speaker to throw him off.”True. But it's such an uneven playing field. A polished speaker with a podium and a microphone has all the power and will generally have no trouble deflecting awkward questions.

 66. Looks like Modest Middles may have taken your advice. I thought I recognized the graphics on http://www.undercovermama.com and sure enough they're the same as Modest Middles homepage.

 67. Pero no es lo que debiera. Para algo hay unos reglamentos y unas exigencias en materia de seguridad.La administración llamada “Industria” tiene varias funciones, pero la primera es velar por que se garanticen unos mínimos de seguridad en las instalaciones peligrosas, como ésta.Sé que lo sabes, pero es por aclararlo.

 68. I simply could not leave your web site before suggesting that I extremely loved the usual information an individual supply in your visitors? Is gonna be back steadily to check out new posts

 69. Veto 173 – Lots of old homes in our area have been renovated and don’t require that amount of work. Just won’t know about this one until there are some interior pics. If no interior pics are to come, then you are probably right.

 70. Ahh, this is such an awesome prize!With £500 to spend I would probably just blow it all on as many shoes as I could! Maybe a few nice shirts or dresses from AllSaints too!steph@faiiint.com

 71. I was deeper in The Closet and STILL haven't heard (of) some of it! ;-)[That, and being just a FEW years younger.]Have long loved "Psycho Killer" though. I especially love singing it during sessions of Kat Aboos w/ my favorite kittehs: "Psycho Kitty, Ques Que Se: Fa, fa, fa, Fa, fa! Fa, fa, fa, Fa, fa!" ;-D

 72. personajul care m-a impresionat cel mai mult a fost Roze, din Academia Vampirilor: am descoperit la ea un caracter puternic, o personalitatea placuta, multa ambitie,o inima mare, capabila sa-si sacrifice vita si visul de iubire pentru prietena ei Lisa, pe care ar apara-o cu pretul vietii, devotamentul ei fata de Lisa este cutremurator, renunta la oricine si orice pentru ea…imi place de ea puternica, capabila sa bata pe oricine, imi place de ea indragostita,fascinata de Dimitri, si am admirat-o ca a putut sa-i ia viata lui Dimitri, pentru a-l cruta de destinul de strigoi, reusind astfel sa-l salveze.cartea dorita: divergentgiorgiana turcu

 73. A few years ago I’d have to pay someone for this information.

 74. Hola Picarona!¿Quieres decir que si siembro semillas de tomate Raf de Mercadona es posible que los tomates acaben siendo de “pera”, por ejemplo?Que complicao lesches!!!Abrazos.Floppy

 75. Wow. You are fair braver than me! The time commitment for both is a bit too intense for me. But wishing you lots of luck. I'll be curious to see how your plan works out for your Story a Day prompts. Happy writing!

 76. Stay with this guys, you’re helping a lot of people.

 77. Hi right now there, I found the web site by the use of Yahoo even as searching for any related subject, the website got here upwards, that seems good. I have book marked that within my yahoo social bookmarks.

 78. terima kasih,,kang jalu ,, saya di Malaysia berasa sangat gembira,, ^_^,,kami rakyat Malaysia sebenarnya tidak mahu bermusuhan dengan rakyat Indonesia apatah lagi kita BERJIRAN,,timnas Indonesia memang mantap,,kalah dan menang itu adat pertandingan ,, mungkin Indonesia akan menang pada tahun2 yang lain,, saya di sini sentiasa mendoakan kesejahteraan rakyat Indonesia dan Malaysia,, hope Malaysia dan Indonesia tidak bermusuhan ya,, ^_^

 79. BONJOUR KALLOUJ AI COMMANDE LE PATRON DE LA KALLOUNETTE LE 23/02/11 DEPUIS JE N AI RIEN RECU JE M INQUIETE UN PEUMERCI DE ME DONNER DES NOUVELLESA BIENTOTmarie francoiseKallou :votre patron a été envoyé le jour mail à votre adresse liée à votre compte paypal !Cependant, je sais que mon mail est parfois classé à tort dans le dossier de spam par les boites mails…. Avez-vous vérifié votre dossier de mails indésirables? Quoiqu’il en soit, je viens de vous le renvoyer! bonne couture!

 80. Du det minner meg om loftsgjesterommet mitt! Har du sett innlegget mitt litt lengre ned med lyseblått nattbord? Det ligger også oppe på loftet forbi lagrede ting. Moro. En aldeles nydelig syrom du har. Kos kveldKlemRandi

 81. Did Student X really rise to the expectation of the teacher or did he perform as the rest of the faculty thought he would? Was the teacher wrong in his/her initial assessment and of Student X and instead of accepting that, spins it as Student X rose to the occasion? Life isn't fair…

 82. p.s. in the oc Obama got his highest marks among hispanics since Santa Ana more hispanic then asians since they are Vietnamise a group that votes for Republcans compared to other groups. zzzzthen Koreans,Flipinos and then chinese.

 83. I have realized some new points from your website about computer systems. Another thing I’ve always assumed is that computer systems have become a specific thing that each house must have for many people reasons. They offer convenient ways in which to organize homes, pay bills, search for information, study, pay attention to music as well as watch tv programs. An innovative strategy to complete these tasks has been a computer. These computer systems are mobile, small, effective and portable.

 84. Avoid Antivirus 8 and Windows XP Police Antivirus. Spybot and Defraggler are great utilities and you should run these maybe once every one/two weeks.

 85. I know I prefer the Register Star over the Tribune any day of the week, but mano a mano in current Spanish usage describes any kind of competition between two people where they both compete, but somehow cooperate in achieving something….kudos wikipedia.

 86. From Leah:Mark,Thank you so much for capturing the moments of the most perfect day of my life so far! I didn’t even realise you were there most of the time (which is a credit to you). You have done an absolutely amazing job of capturing our love for one another and just how wonderful and special this day was for both of us – for that I thank you one thousand times! I can’t wait to see the rest of the photos you have taken of our day. Leah

 87. So Happy…Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, let alone the content!…

 88. I guess finding useful, reliable information on the internet isn’t hopeless after all.

 89. So how is the dress code for this place.I so desperately wanted to go there the last two times I’ve been in Taipei, but both times my wife wouldn’t let me because I didn’t pack a suit and tie.I’m not sure if that was just her excuse to stop me from going or a valid obstacle.

 90. ¿Pero por qué ese afán de imitar a Bullard y el estilo Juridico/economico Pop? Para el empresario o cualquier persona cualquier demora será excesiva. Alguien disfruta esperando? yo creo que no. Demasiadas obviedades y muy superficial en su contenido. Indecopi aliado de los inversionistas??? Su ley dice eso? Las medidas de Urgencia española responden a un contexto distinto. ¿Y ante los retrasos de Indecopi quien nos ayuda? Hay que tener cuidado con los abogados “express” también.

 91. Vandaag een potje gekocht bij de Tuinen winkel. Potje is zwart, 20 eu voor 60 tabletten. Het heet heel simpel Afrikaanse mango en heeft de vlag van Kameroen erop.

 92. · Aw, thanks, my photographer friend! It felt good to pull out the camera in public again. : ) And oh, I wish everyone really were moving south–or at least all the people I miss. Wouldn’t it be fun to go explore some little town together?

 93. みなさま、温かいコメント・アドバイス等、本当にありがとうございます!転勤先は実家から新幹線で片道۴時間のところです。出産してすぐに戻りたいのもありますが、赤ちゃんを連れて۴時間も新幹線に乗るのは少し抵抗があります。(首もすわっていなし、産まれて۱か月後は۱۲月なのであまり外出させたくありません)また、県外転勤は主人から申し出たことなので、私は反対したのになぜこんな時期に自分から・・・と思ってしまい、なかなかついていく決心がつかないのも事実です。みなさんからのコメントにも2、۳か月もご主人と離れて大丈夫?ご主人も不安なのでは?というものがありますが、この時期の転勤は避けれたのに主人から転勤したいといったので、勝手に行けばという気持ちも出てきてしまっています。出産という家族の一大事というか重要なことなのに、自分の願望だけで決めるのはおかしいですよね??みなさんなら許せますか?また、子どもの住民票を何度も動かすのは・・・というご意見がありましたが、それはどういったことでしょうか?履歴が残ると支障がでるのですか?無知なので、教えていただけると助かります。明日新居に行ってきます。もうすぐ۹か月を迎えるので一人で۴時間も新幹線に座ったりしているのはつらいですが、先に届いている荷物を開けたり整理しないといけないので無理せずがんばります。また、役所に行って確認してみます。۱f4c

 94. Sorry for the huge review, but I’m really loving the new Zune, and hope this, as well as the excellent reviews some other people have written, will help you decide if it’s the right choice for you.

 95. O álcool em nada interfere com a eficácia da pílula.Se toma a pílula e se a toma correctamente, à partida não vemos motivos para alarme já que estaria protegida pela sua eficácia.Mais, se a pílula for tomada correctamente o mais certo é nem ter período fértil já que essa é uma das funções da pílula.

 96. GIGABYTE Scheda Madre GA-H61M-S2PV ATXCPU Intel Core i5-3450 BOX 3,1GHz 6MB Soc.Bridge Kingston DDR3 PC1333 4GBSEAGATE HD SATA 500GB 16MB ST500DM0027200rpm GeForce GTX 560 1GB FTW+ EOLGaming 970B Vendetta-X Case ATX No PsuBlack LC-POWER LC6600 SuperSilent v2.2 600W 140mm PZ 1 43,90 0 43,90 21%LG Master. 22x H22NS90 SATA bulk nero is good for guild wars 2 or tera ?

 97. No sé qué hemos hecho mal. De pronto es como si todos nuestros políticos se hubieran puesto de acuerdo en endurecer la Europa Unida a costa del más débil…No creo que, de ahí, salga nada bueno. Por lo mismo, la única forma que tenemos de oponernos a tanta macroeconomía es rechazando esa Europa mercante y mercantilista empecinada en tratar al hombre como un producto de consumo (y, por tanto, desechable)…Un abrazo

 98. People normally pay me for this and you are giving it away!

 99. Howdy are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any html coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 100. Thank you, I’ve just been looking for information approximately this topic for a long time and yours is the greatest I have discovered so far. But, what concerning the bottom line? Are you sure concerning the source?

 101. Ce nume frumos 😡 ,,Theia''Coperta e absolut geniala , trandafirii sunt geniali( sunt negri :x) si tipa e atat de frumosa , parul ei este superb , iar rochia foarte draguta , deci imi place coperta:)Cat de mult imi place descrierea , sa il cunosti pe baiatul din visele tale(la propriu):xDeci carta asta chiar imi place , sper sa fie si la noi tradusa:)

 102. “Ugh, re. Polka’s insistance that some Polish revenge killer indiscriminately killing 100 “Soviets” was pretty much just deserts.”In that case, it would be entirely fair and reasonable to label you as ‘ignorant and primitive’.“But ugh too re, Warren posting there a video by a guy(?) known as Journeyman:”Never looked at who had posted the video. I don’t see how it’s relevant to anything.

 103. Ay, Alarcia… que recuerdos. Ese fue el lugar de mi último (espero que de momento) campamento.Conozco bien esa zona, muy bonita de verdad, ahora bien, no he pasado más frío en las noches de verano en mi vida. Y eso que llevaba capas y capas cual cebolla…

 104. you are who you are and it’s near impossible to change yourself in split second, and it’s you that we love (: even if it’s not to ur standard that comes out at the end we’ll still love it – because you created it, and you share it as a side of you~+ oil~

 105. We should ban atheism. 200m in the last century vs. 15m for pagans vs. a lot less for everyone else.I’m not serious about the banning because I’m tolerant.Marriage effects the society which is one of the main arguements for regulating it. No man is an island, and all that…Tennwriter

 106. been a week of big announcements at TBEX – we told you that we’d changed the venue for TBEX Toronto, started selling super-early-bird tickets for TBEX Dublin, and now we’re back to tell you

 107. dit :Quand j’étais au Collège, j’ai pas voulu me laisser ausculter par l’infirmière…Faut dire qu’à cette époque j’étais déjà un peu sauvage…Alors je l’ai mordue !Ouais.Même qu’elle a été obligée de porter une atelle au doigt pendant un moment…Bizarrement, elle a plus jamais essayé de me tripoter.Faut dire qu’elle m’a plus jamais parlé non plus.Ca compte comme témoignage ou bien ?

 108. ۴۸c“రచయిత ఏమీ మాట్లాడడు. ఉపన్యాసాలివ్వడు. గగ్గోలుపెట్టడు. ప్రశ్నించడు. కానీ ఆ పని మనచేత చేయిస్తాడు!”“ఒక హాయిని, వేదనను ఒకేసారి కలిగించే భావాన్ని భరించగలగాలి.” బావుందండి పరిచయం.తప్పక కొని చదవాలన్నమాట..!నాక్కూడా బధ్ధకం వదిలించుకుని మరిన్ని మంచి పుస్తకలను గురించి రాయాలనే ఉత్సాహాన్ని కలిగించింది మీ పరిచయం..:)

 109. dotsie: « Je ne remercie pas TF1 incapable de résoudre un problème de rupture de faisceau satellite »abindidon, ils ne vont sûrement pas s’en remettre!

 110. D’un côté au Mexique on peut lire « Europa = El CANCER de la RAZA HUMANA », (30/08/2012), d’un autre côté les églises sont fleuries et avant l’arrivée des touristes, un temple réputé était, d’après notre guide, « un champ de maïs », pour preuve, les seuls paysans expropriés peuvent vendre des souvenirs sur le site même. A vivre aussi avant la fin du Monde un péage routier inopiné mais pressant. Sécurisé, le Mexique serait, pour le tourisme, très attractif.

 111. Supongo que eso es el espíritu emprendedor de verdad, no el que quieren enseñar aquí en las escuelas. Me ha gustado mucho el post, aunque para mi propia vergüenza me haya reconocido en algún paraje.Comentario favorito. Tu voto: 6  0

 112. – A second set of sheets, you say? that will necessitate a shopping trip. Shudder.@Seashore – he pushes for anything he thinks he can get away with. And yes, he did have Lucky Charms for breakfast that morning, the box he conned me into buying.@WeaselMomma – no! he doesn’t need more ideas! Maybe SpongeBob isn’t so bad.@Mike – I’m hoping I’m good and senile by then.

 113. ۱ebvic (15)-Same old shit, different day. LEH’s announcement covered no new ground. Good luck to them in selling off those divisions, too.I think the buyer for the whole shooting match is JPM…at about $2/share.I bet the sale even takes the same form: a weekend shotgun marriage, arranged by Klink and Bergabe.I am also hoping that this will be my entertainment for this weekend and that it will not happen during the Chelsea/Man City match.b29

 114. Mes petits lapins,Puisque cette très belle phrase, “Avant qu’il ne se mette, donc, à pleuvoir”, semble avoir plu à nos chers correcteurs, comment y analysez-vous « donc » ? Pour moi, j’y verrais un adverbe conjonctif d’autant plus fort qu’il est isolé par ses virgules. Qu’en pensez-vous ? Ce roman, court, est un petit bijou.Bonne chasse.

 115. ஏன்னா ஷபிக்கிà®±ேள்! அப்புறம் உமாவை ட்à®°ை பண்ணி சாà®°ி… உமாவுக்கு லைன் ட்à®°ை பண்ணி கிடைக்காததால்தான் இப்படி பண்à®±ேள்னு ஓசை எழுப்பப்போà®±ாà®°ு!

 116. dit :Bravo à toutes ces belles danseuses!!!Moi, ce qui m’impressionne, c’est de danser du classique sur de la musique moderne (référence à la vidéo du gala classique), en plus ça se marie super bien. C’est une des spécialités de Zaz… elle fait rarement des ballets classiques sur de la musique classique, du coup ça ne m’étonne plus !

 117. As Ron Paul simply expressed it, “Our country needs a Second Party!”Playing “Lesser of Evils” is a very dangerous game because given the deceptive nature of evil, the greater evil appears the lesser.

 118. My sweet moments vary day to day. Sometimes it's me in the kitchen alone cooking. Others it's shopping for just me. Others it's at a nail salon for a much needed pedicure. Either way, every woman deserves time just for her!

 119. Il est juste oublié de préciser que le café est un acidifiant de l’organisme et de ce fait un poison en plus d’être un grand facteur de déshydratation. Donc un poison qui a de bons côtés mais un poison qusnd même )…à déguster accomp

 120. My experience with MTS is worst. They are maintaining any ethics and fair deal. When my desk top register a usage of 2.0 Gb data usage it will be 3.5 Gb as per their records and this is not with a fixed multiflier.Their cutomer care will give you any figure at their wish. Mentally Torturing Servce provider with a bunch of no performing and foolin team !!!!

 121. My hourly co-workers always hesitate to move to salary. They get paid a lot more to work over time. I think the salary employees get abused quite a bit by the companies.

 122. seumur2 blog saya baru kena hack sekali mbak, langsung aku suruh restore ke hari sebelumnya aja ma hostingnya, beres dan alhamdulillah sampai detik ini ngga ke hack lagi Yos Beda selesai posting Membuat Video Musik Dengan Bantuan ASUS Flare

 123. as to how the other bloggers in…your market are attracting their visitors, is it through social media ie, facebook, twitter, or forums? usually you’ll see the social media icons on the blog and you can always follow them on twitter or join their facebook business page if…

 124. Información Bitacoras.com…Valora en Bitacoras.com: Esta semana se han publicado artículos de gran calidad y espero que no te los hayas perdido. Blogging, márketing online para empresas, Pinterest y Twitter han sido los protagonistas de los últimos días aquí. Si se te ha ……

 125. I suspect that both Greece and Hamas have been infiltrated by the Zionists.And the ship supposed to be taking aid to Palestine has probably got some Mossad people on board.Cheers- Aangirfan

 126. Hej AmalieTjener du også penge nu når du er kommet over til Bloggers Delight? Jeg ved at andre der blogger her gør det.Fed blog

 127. I’m glad to hear the wrinkles eventually smooth out. That’s been one of the more trivial things I’ve wondered/worried about. (Will kids see that and tease him?) Henry’s (19 months) toes overlap some too, and his little nails, at least on the big toe and pinky toe of his clubfoot do some weird upward growing too. I’d never thought of it being related to the clubfoot, just thought maybe he was blessed with weird man-toe nails as a little one. Interesting….

 128. Today's Publisher Weekly online had Dorchester Publishing backtracking from the earlier announcement to the point everyone is confused. It is looking more like a small publisher in financial trouble than a print vs e-books issue. But then that could change again tomorrow.

 129. Quel homme ce Russel ! Domage qu’ils aient pas voté pour un vrai gagnant En tout cas, ce post m’a donné l’impression d’avoir vu toute la saison, chapeau :p

 130. Hi BabeYou sound absolutely hammered, go for it girl. Sounds like a great time, make sure you get some repellent, for the Mozzes not the men/girls. I am feeling rather jealous sounds like a fuck fest and I am not invited. Have a good one and its nice your thinking of us before you hit the sack.HugsThe Hammer xxx

 131. He achieved the almost impossible by making me feel sorry for politicians in general and ministers of Health in particular. Just sell the hospitals to the staff for a tenner, give them one year’s running costs, give the provably impoverished vouchers and tell everyone else to go and buy their own health insurance. Sorted!(And your blog host is a priceless example of socialism at work, totally useless and clunky, arguably the worst I have ever visited. Get a grip, Councillor!)

 132. Sorry, that was a response to a comment above. I meant to ask the moderators to delete this comment and the ones above it since I made a copy in the right place above. So that reply was kinda silly.

 133. Gustavo MWell, it’s great to know that the spark is alive and that you’re still very active. It’s a fact I’ve noticed about people who’ve some way or another gotten into this subject: they take it very seriously and with passion – that means something: it’s a VERY important subject. I’ve read a lot on the subject and got to “know” many interesting and honest people in this field. That’s the case with the DOC and now you David. I’ll be following your ideas and spreading them over here in this corner of Europe. Thank you both.

 134. Hi Guachi, I can’t remember a lot of the details. However, this recording occured during the first or second tour by Orquesta Novel to Colombia. The selection SALUD, DINERO Y AMOR by Novel was a big hit in Colombia at that time (1978). Most of the participants on the Colombia en Charanga album, including Nestor Torres, were members of Novel (Eddie Rivera was substituting for Alfredo Goicuria on this tour and Joe Madridwas already in Colombia). Eddie Drennon

 135. The forum is a brighter place thanks to your posts. Thanks!

 136. I live in Italy where parents tend to fill their communication with their children with negative verbal and bodily communication .It is sad to see how this model is then automatically repeated when the children go on to have kids of their own ….. Teaching parents how to communicate in a positive way today will produce a beautiful wave of confident out going children that will go on and on.

 137. This is super cool, i can most definately identify…except i wake up infront of the beach, surf teach and then surf some more…..its a good life really.

 138. September 17, 2012 at 9:15 pmI have a heard a lot of terms like mids,highs,bass,stereo seperation,sonicstage etc during the sound quality test of a mp3 player.I do not understand them.And how do I test the sound quality of an mp3 player like audio purists?What are best songs for testing the sound quality? I own a Sony Walkman Unwired and I want to test its sound quality. Please provide complete guide for becoming an audio reviewer. Reply

 139. In other words, even “limited government” is *not* limited government. Every government actively makes international trade policy, including the US government. There is plenty of Big Government involved in the global “free market.”

 140. Good web site! I really love how it is simple on my eyes and the data are well written. I am wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a great day!

 141. Wonderful – I ought to unquestionably say I’m impressed with your web internet site. I had no trouble navigating via all tabs and associated info. The website ended up being truly quick to access. Superb job.

 142. Not a day goes by without this young student leaves school in tears. It is not only some classmates bullying her unmercifuly but, also, the teachers and lunch gardiennes. It is sickening.The teacher went as far as erasing a letter from a word so she can lower her mark. To no avail. Despite all this, this student is the youngest of two classes, one of the best in her class. These adults should never be allowed to be near children, ever, and the other classmates who are the bullies should be held accountable.

 143. trabajo con un niño autista, tiene 10 años empezo a tirar las cosas, grita sin motivo se autoagrede necesito un consejo o una solucion para poder controlarlo a mi correo

 144. Yeah, it was a sloppy performance with a bit of cognitive dissonance. It just appears like Chambers is terrified of stepping down and having to get a real job. He really needs to call it a day. He still talks in circles, but now he has no constituency.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز