گفتگو با خردمندان و دانشوران ، پاداشی کمیاب است.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۶
خانه » آشنایی با شهرها و کشورها » تصاویر تالار بزرگ قصر خامه‌ای که به نام اتاق طلايي شهرت دارد

تصاویر تالار بزرگ قصر خامه‌ای که به نام اتاق طلايي شهرت دارد

تصاویر تالار بزرگ قصر خامه‌ای که به نام اتاق طلايي شهرت دارد

 اگر پتر كبير مي‌دانست ممكن است روزي كه از شهر خارج مي‌شود، كاترين عليه او شورش كند و خودش را امپراتور و ملكه روسيه بنامد، هيچ‌وقت زمين اين قصر را به نامش نمي‌كرد. پتر علاقه‌اي به كاترين نداشت و در جمع او را تحقير مي‌كرد. كاترين هم بعد از ۱۸سال زندگي با پتر و تحمل اين وضعيت در سي‌وسه سالگي از غيبت پتر كبير در پايتخت استفاده كرد و با كمك چند نفر از نزديكانش خودش را امپراتور روسيه خواند. هرچند پتر انتظار چنين اتفاقي را نداشت اما چندان هم مقاومت نكرد و خيلي سريع استعفا داد. چند روز بعد هم نزديكان كاترين او را مسموم كردند تا شرش براي هميشه از سر روسيه كم شود.

كاترين حدود ۳۰سال بر روسيه حكومت كرد. در دوره سلطنت او شيوه كشاورزي اصلاح شد، اصول بانكداري رايج شد، ارتش سامان گرفت، بيمارستان‌ها ساخته شد و به‌طور كلي اقتصاد كشور رونق گرفت. كاترين هم مانند همه ملكه‌هاي ديگر خودش را يك موجود برتر مي‏‌دانست؛ ملكه‌اي كه در كنار هوش و جسارت فراوانش اين‌قدر خودراي بود كه به حرف هيچ‌كدام از مشاورانش اهميت نمي‌داد. او تصميم‌هاي اشتباه می‌گرفت و در نهايت بين مردم روسيه طرفدار زيادي نداشت.

اتاق طلايي

تصاویر تالار بزرگ قصر خامه‌ای که به نام اتاق طلايي شهرت دارد

  تالار بزرگ قصر خامه‌ای به نام اتاق طلايي شهرت دارد

 داخل قصر كاترين مي‌توانيم يكي از باشكوه‌ترين معماري‌هاي جهان را ببينيم. تالار بزرگ كاخ به نام اتاق طلايي شهرت دارد. با ديدن اين تالار به این نتیجه می‌رسیم ادعاهايي كه درباره ميزان طلايي كه در قصر به كار رفته مي‌تواند درست باشد. تالار طلايي درست روبه‌روي ورودي كاخ است. اين تالار زرين نخستين جايي است که با ورود به داخل قصر مي‌بينيم. نور اتاق از پنجره‌هاي بزرگ قوسي‌شكل تامين مي‌شود. انعكاس نور روي ديوار زرين، روشنايي اتاق را صدچندان مي‌كند و به دليل همين روشنايي خيره‌‌كننده است كه به اين تالار اتاق نور هم مي‌گويند. سقف اين تالار به نوعي تاريخ پيروزي‌هاي روسيه در جنگ‌ها است. سقف‌ به‌طور كامل با طرح‌هايي از اين جنگ‌ها پوشيده شده است.

اتاق سبز

تصاویر تالار بزرگ قصر خامه‌ای که به نام اتاق طلايي شهرت دارد

 اتاق سبز در ابتداي بخش خصوصي كاخ خانه ای  قرار دارد

اتاق سبز در ابتداي بخش خصوصي كاخ قرار دارد كه در سال ۱۷۷۰ به دستور كاترين كبير براي پسرش پل اول و همسرش ناتاليا اكسونيا ساخته شد. ديوارهاي اتاق سبز كم‌رنگ است و با گچبري‌هاي سفيدرنگ تزيين شده است. مجسمه‌هایي که به ديوار چسبيده زن و مردی با لباس‌هاي سنتي روسيه هستند. در اطراف اين مجسمه‌ها طرح‌ گلدان‌هاي يوناني و درخت انگور از ديوارهاي اتاق بالا رفته است. اين اتاق در سال ۱۸۲۰ بر اثر آتش‌سوزي تقريبا از بين رفت اما به دستور امپراتور الكساندر اول دوباره قسمت‌هاي سوخته اتاق به همان سبك گذشته‌اش بازسازي شد.

بیشتر بخوانید  واکنش زیبای بهرام رادان به جنجال مرگ کودکان سوری

نماي قديمي قصر

تصاویر تالار بزرگ قصر خامه‌ای که به نام اتاق طلايي شهرت دارد

 نام اصلي كاخ خانه ای، كاخ كاترين است اما به خاطر شكل و شمايلش مردم به آن قصر خامه‌اي مي‌گويند

هرچند نام اصلي اين كاخ، كاخ كاترين است اما به خاطر شكل و شمايلش مردم به آن قصر خامه‌اي مي‌گويند. پتر كبير در سال ۱۷۰۸ اين منطقه را به همسرش كاترين هديه داد. كاترين اول در سال ۱۷۱۷ دستور داد تا معماری فرانسوي به‌نام «جوان فردريك» اين خانه را برای استراحتگاه تابستاني‌اش بسازد.

نماي كلي قصر

تصاویر تالار بزرگ قصر خامه‌ای که به نام اتاق طلايي شهرت دارد

 در سال ۱۷۳۳ دختر كاترين دستور داد ساختمان قديمي را  ويران كنند و ساختمان جديدي  بسازند

بعد از مرگ كاترين اين قصر به دخترش اليزابت رسيد. از نظر اليزابت اين قصر زيادي از مد افتاده بود. براي همين هم او در سال ۱۷۳۳ دستور داد ساختمان قديمي را تقريبا ويران كنند و ساختمان جديدي در سبك روكوكو بسازند؛ سبكي در ادامه سبك باروك كه آن زمان طرفداران زيادي داشت. بالاخره در سال ۱۷۵۶ ساختمان جديد قصر تحويل اليزابت داده شد. اين‌طور مي‌گويند كه در ساختمان جديد چيزي حدود ۱۰۰كيلوگرم طلاي ناب استفاده شده است البته داستان‌هاي زيادي درباره ميزان طلايي كه در ساختمان قصر استفاده شده وجود دارد. بعضي‌ها ادعا مي‌كنند تمام سقف اين كاخ هم از طلاست.

اتاق پرتره

تصاویر تالار بزرگ قصر خامه‌ای که به نام اتاق طلايي شهرت دارد

 اتاق پرتره يكي از تالارهای زيباي كاخ کاترین

يكي ديگر از تالارهاي زيباي اين كاخ، تالار پرتره است كه در آن پرتره‌هاي زيبايي از كاترين، اليزابت، پتر كبير و بقيه شاهزادگان و شاهان روسيه وجود دارد.

اتاق كهربا

 تصاویر تالار بزرگ قصر خامه‌ای که به نام اتاق طلايي شهرت دارد

كف‌ و ديوارها ی اتاق كهربا از كهربا تزيين شده است

تمام وسايل اين اتاق از ميز و صندلي گرفته تا كف‌ و ديوارها همه با كهربا تزيين شده است. اين اتاق در سال۱۷۰۱ ساخته شده و به دليل شكنندگي و گرانبها بودن وسايلش يك نفر تمام وقت مسوول نگهداري و مراقبت از آن بود. اين اتاق به وسيله مجسمه‌ساز معروف آلماني آندرسن شلتر طراحي شد و بعد از آن استادكاران كهربا ساخت اتاق را ادامه دادند. در طول جنگ جهاني دوم اتاق كهربا توسط آلمان‌ها به غارت رفت. درواقع اين‌طور مي‌شود گفت كه كل اتاق ناپديد شد.

بیشتر بخوانید  تصاویر متفاوت از چهره های مشهور ایرانی در شبکه های اجتماعی (74)

درباره سرقت اتاق كهربا چندين داستان وجود دارد؛ مثلا اينكه هنرمندان شوروي در سال ۱۹۳۹ يك كپي دقيق از اين مجموعه را تهيه كرده بودند بنابراين آنچه در دست ارتش آلمان بوده تنها يك كپي تقلبي است. جست‌وجو براي اتاق كهربا تا به حال جان بسياري از جويندگان گنج و حتي افسران وزارت امنيت دولت آلمان شرقي را گرفته است. در سال ۱۹۸۲ دستور داده شد اتاق كهربا بازسازي شود. پروسه بازسازي نزديك به ۲۰سال طول كشيد و بيشتر از ۱۲ ميليون دلار هزينه برداشت و اتاق كهربا بار ديگر در سال ۲۰۰۳ افتتاح شد.

اتاق سفيد

تصاویر تالار بزرگ قصر خامه‌ای که به نام اتاق طلايي شهرت دارد

 از اتاق سفيد قصر خامه ای به عنوان اتاق پذيرايي استفاده می شود

اتاق سفيد پذيرايي كاخ همان سبک تالار زرين را در اندازه‌اي كوچك‌تر دارد. اين اتاق با رنگ‌هاي سفيد و آبي آرامش بيشتري نسبت به تالار طلايي دارد.

اتاق كمرون

تصاویر تالار بزرگ قصر خامه‌ای که به نام اتاق طلايي شهرت دارد

 اتاق كمرون يكي از اتاق‌هاي جذاب قصر خامه ای

يكي ديگر از اتاق‌هاي جذاب اين كاخ اتاقي است معروف به اتاق كمرون. اين اتاق به وسيله معمار محبوب كاترين، چارلز كمرون طراحي شده است. سليقه شخصي كاترين كبير، ديوارهاي آبي‌رنگ و سقف‌هاي نقاشي شده را مي‌شود در اين اتاق ديد. در سال ۲۰۰۹ مجسمه‌اي از اليزابت با لباس سلطنتي را در اين اتاق گذاشتند. مجسمه اليزابت را مجسمه‌ساز معروف بلژيكي، ايزابل دو بولچگواردا براي سيصدمين سالگرد تولد اليزابت ساخت. بعد از آن مجسمه اليزابت را به اتاق پرتره بردند تا در كنار پرتره‌ها و مجسمه‌هاي خاندان سلطنتي جاخوش كند.

باغ و درياچه مصنوعي

تصاویر تالار بزرگ قصر خامه‌ای که به نام اتاق طلايي شهرت دارد

  باغ و درياچه مصنوعي نخستين چيزي است كه وقتي وارد كاخ خامه ای مي‌شويم خودنمايي مي‌كند

نخستين چيزي كه وقتي وارد كاخ مي‌شويم خودنمايي مي‌كند، باغی سرسبز و بزرگ با يك درياچه بزرگ در مركزش است. اين درياچه‌ مصنوعي به ياد پيروزي ارتش روسيه بر نيروي دريايي عثماني در درياي سياه ساخته شده است.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز