آسان ترین گل زده در طول تاریخ

0 143
ش

والدس کاپیتان تیم ملی شیلی در مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۴ دروازه‌ی خالی و بدون دروازه‌بان را باز کرد.

قریبا دو سال از بازی های المپیک مونیخ گذشته بود؛ مسابقاتی که تحت تاثیر حوادث مونیخ قرار گرفت. در این واقعه برخی از فلسطینی‌ها به کاروان رژیم اشغالگر قدس حمله کردند و تعدادی از اعضای آنها را گروگان گرفته و کشتند. به همین علت آلمان برای جام جهانی فوتبال 1974 بیشترین تدابیر امنیتی را تدارک دید اما پیش از این رقابت‌ها حادثه دیگری رخ داد. 

شیلی در مقدماتی جام جهانی با پرو و ونزوئلا هم‌گروه بود و توانست با یک تساوی برابر پرو در مونته ویدئو، از گروه صعود کند اما برای حضور در مرحله نهایی جام جهانی باید در دیداری حذفی به مصاف شوروی سابق می‌رفت. شوروی با صعود از گروه خود در قاره اروپا به این مرحله رسیده بود. دیدار رفت قرار بود 26 سپتامبر در مسکو انجام شود و در بازی برگشت دو تیم، 21 نوامبر در سانتیاگو، پایتخت شیلی برگزار می‌شد.

پیش از این بازی اتفاق تلخی رخ داد و 11 سپتامبر، خبر کودتای آگوستو پینوشه باعث شوک مردم شیلی شد. سالوادور آلنده، رییس جمهور در قصر موندا که مقر ریاست جمهوری بود، خودکشی کرد. مردم جهان از خبرهایی که پس از این خودکشی به گوش می‌رسید وحشت زده شدند. دستگیری‌های بی‌شمار، استفاده از ورزشگاه ناسیونال به عنوان زندان بزرگ، مرگ و تعداد زیاد ناپدیدشدگان، اخباری بود که از شیلی در سراسر جهان پخش می‌شد. در این شرایط، تیم ملی این کشور به مسکو سفر کرد تا نخستین بازی را برگزار کند. این دیدار بدون گل به پایان رسید اما شوروی حاضر به برگزاری دیدار برگشت در ورزشگاه ناسیونال نشد. 

بیشتر بخوانید  رونالدو هوادارانش را غافلگیر کرد + تصویر

فیفا پیش از این رقابت، یک گروه را به شیلی فرستاد تا شرایط را بررسی کنند. در این سفر آبیلیو د آلمیدای برزیلی و هلموت قیصر، دبیر کل فیفا حضور داشتند. هلموت رایدل آلمانی و ساندور بارکس مجارستانی نیز آن ها را همراهی می‌کردند. این گروه پس از بررسی تصمیم به برگزاری دیدار گرفتند. با این حال تیم شوروی به شیلی سفر نکرد. در روز 21 نوامبر ورزشگاه باز شد و تیم شیلی با پیراهن‌های اصلی خود حضور داشت. رافائل هورموسابل سوت بازی را در ساعت مقرر به صدا درآورد.  والدس کاپیتان تیم ملی شیلی بازی را شروع کرد و به سمت دروازه رفت و آسان‌ترین گل تاریخ فوتبال را به ثمر رساند. فیفا دو بر صفر شیلی را پیروز این دیدار اعلام کرد و این تیم جواز حضور در جام جهانی را نیز کسب کرد. 

شیلی در جام جهانی ناامید کننده ظاهر شد. در دیدار افتتاحیه برابر آلمان غربی قرار گرفت و مغلوب شد. سپس مقابل جمهوری دموکراتیک آلمان و استرالیا مساوی کرد. با این نتایج در جایگاه سوم قرار گرفت و از صعود به دور بعد بازماند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.